تعمیر صندلی پله رو و هزینه‌های آن

تعمیر صندلی پله رو و هزینه‌های آن

آیا تا به حال نام صندلی پله رو و یا بالابر صندلی پله به گوش شما خورده است؟ بسیاری از افراد در جریان نیستند که این وسیله چه کاربردی دارد و تا چه میزان می‌تواند کاربردی باشد پس در ابتدای این مطلب باید به معرفی و بررسی بالابر صندلی پله بپردازیم و در ادامه به نحوه تعمیر صندلی پله رو، هزینه‌های آن، اختلال‌های احتمالی دستگاه و در کل هر آنچه در خصوص تعمیر صندلی پله رو باید بدانید را می‌گوییم.

صندلی پله رو چیست؟

ابتدا برای پاسخ به سوال صندلی پله رو چیست دلیل وجودی آن را بررسی میکنیم. امروزه با گسترش شهرنشینی و طراحی ساختمان‌های چندطبقه مسکونی و تجاری نیاز به استفاده از ساختمان‌های چندطبقه افزایش یافته است. افرادی که از این ساختمان‌های چند طبقه استفاده می‌کنند لازم است برای انجام کارهای خود بین طبقات مختلف جابجا شوند. برای مثال در شهر تهران ممکن است ساختمان‌هایی وجود داشته باشند که ۱۰ طبقه هستند و شاید شما در طبقه ۹ کار داشته باشید!

در این صورت برای جابجایی بین طبقات مختلف می‌توانید از پله‌ها استفاده کنید که از آنجایی که پله‌ها برای زانوها، کمر و همچنین ستون فقرات انتخاب مناسبی نیستند به ناچار بایست از سایر وسایل و امکانات جابجایی مابین طبقات مانند بالابر هیدرولیک و یا صندلی‌ پله پیما استفاده کنید. این امکانات بخصوص برای افراد مسن تر ضروری خواهند بود چرا که آنها دچار ضعف عضلانی اسکلتی هستند و نمی‌توانند از پله‌ها همانند افراد جوان تر استفاده کنند.

 

تعمیر صندلی پله رو

تا اینجا متوجه شدیم که صندلی پله رو یکی از امکاناتی است که به منظور جابجایی بین طبقات مختلف ساختمان‌های چندطبقه طراحی شده است. در تعریف دقیق‌تر و علمی‌تر آن باید بگوییم صندلی پله رو وسیله‌ای است که به منظور جابجایی افراد و یا حمل بار در سطوح شیب دار مانند پله‌ها کاربرد دارد.

این دستگاه تقسیم‌بندی‌های متفاوتی را دارد. یکی از این تقسیم بندی‌ها که از نظر نوع حرکت و مکانیسم بالابری است می‌تواند آنرا به ۳ دسته تقسیم کند: پله رو چرخشی، پله رو هیدرولیکی و پله‌ رو خانگی. در دسته بندی دیگری شاهد انواع آن از نظر نوع استفاده مصرف کننده هستیم به این صورت که پله رو می‌تواند بصورت پله رو صندلی باشد و یا بالابر پله ایستاده که استفاده هرکدام برای افراد متفاوتی خواهد بود.

در ادامه به توضیح مختصری از انواع پله پیما خواهیم پرداخت.

انواع پله رو از نظر مکانیسم بالابری و نوع حرکت

 1. پله پیما چرخشی: نام دیگر این مدل از بالابر پله‌رو، بالابر پله‌ای نرده‌ای است. این بالابر قابلیت این را دارد که به صورت چرخشی همزمان با نرده‌ها و نیز در مسیر مستقیم رو به بالا حرکت داشته باشد. در این نوع بالابر موتور حرکتی دستگاه در زیر صندلی قرار دارد.
 2. پله رو هیدرولیکی: این نوع بالابر می‌تواند در مسیری مستقیم حرکت داشته باشد و مانند مدل قبلی در انواع راه‌پله چرخشی کاربرد ندارد. از طرفی هزینه یونیت‌های هیدرولیکی آن زیاد است.
 3. پله‌ رو خانگی: این نوع از پله‌روها بیشتر در منازل دوبلکس یا تریپلکس کاربرد دارند و به منظور جابجایی افراد سالمند و کم توان طراحی شده‌اند که این وسیله آنها را قادر می‌سازد بدون نیاز به کمک سایر افراد بتوانند به سادگی جابجا شوند. این نوع از بالابر برخلاف باور عام فضاگیر نیست و می‌توان آن‌ را در هر راه‌پله‌ای نصب کرد.

مزیت های استفاده از صندلی پله رو

 

مزیت‌های استفاده از صندلی پله رو
می‌توان به منظور استفاده از این وسیله در صورت قطعی برق از باتری استفاده کرد.

در ادامه به برخی از مزیت های استفاده از صندلی پله رو می‌پردازیم:

 • این وسیله به منظور استفاده برای افراد سالمند و معلولین و نیز افراد کم توان بسیار مفید است.
 • این وسیله می‌تواند جابجایی بین طبقات را برای افراد استفاده کننده بسیار راحت‌تر کند.
 • می‌توان به منظور استفاده از این وسیله در صورت قطعی برق از باتری استفاده کرد.
 • این وسیله را می‌توان در هر طرفی از راه پله و در هر نوعی از آن، بدون محدودیت نصب کرد.
 • عدم اشغال فضای زیاد توسط این وسیله به این دلیل که می‌توان درصورت عدم نیاز به آن، به عبارتی جمع کرد و درصورت نیاز آن‌را باز کرد.
 • این وسیله به حسگر مجهز است که در هنگام احساس مانع آنرا تشخیص داده و از حرکت می‌ایستد.
 • فرد استفاده کننده می‌تواند از ریموت و یا دسته‌های کنترل کننده برای کنترل وسیله استفاده کند.
 • این وسیله از نظر زیبایی شناختی رنگ‌بندی متعددی را دارد که می‌توان آن‌را به سادگی با دکوراسیون منزل و راه‌پله تطبیق داد.
 • هنگام استفاده از این وسیله ترس و استرس کاربر به نسبت استفاده از آسانسور کمتر خواهد بود.
 •  حرکات این وسیله شدید نیستند و به صورت کاملا ملایم و بدون ایجاد سروصدا می‌تواند حرکت داشته باشد.

مطالب پیشنهادی: صندلی پله پیما در تهران (بالابر پله در تهران)

صندلی پله رو را در چه مکان‌هایی می توان نصب کرد؟

این وسیله را می‌توان در هر مکانی که احتمال می‌دهید افراد سالمند و یا ناتوان و کم‌توان تردد دارند و نیاز به جابجایی و استفاده از پله دارند می‌توانید نصب کنید. مکان‌های زیر نمونه‌هایی از این مکان‌ها هستند.

 • ساختمان‌های مسکونی دوبلکس و با تعداد طبقات بیشتر از یکی.
 • بیمارستان‌ها، مراکز درمانی، مراکز فیزیوتراپی و نیز کلینیک‌ها از جمله مراکزی هستند که افراد سالمند و کم‌توان بیشتر به این مکان‌ها مراجعه دارند و استفاده از این وسیله می‌تواند بسیار کاربردی باشد.
 • هتل‌ها و مسافرخانه ها نیز از جمله مکان‌هایی هستند که به دلیل مراجعات نسبتا زیاد افراد ناتوان و کم‌توان به آنها نیاز به بالابر دارند که این بالابر می‌تواند به صورت پله رو یا آسانسور باشد.
 • مراکز خرید، مراکز خدماتی و ادرات نیز از سایر مکان‌هایی هستند که لازم است از بالابرهای پله‌رو برای آنهه استفاده شود تا همه افراد بتوانند از آنها استفاده کنند.

در کل؛ تمامی مکان‌هایی که تعدادی پله دارند و افراد سالمند و کم‌توان نمی‌توانند از آنها استفاده کنند می‌توانند مکانی برای نصب بالابر پله رو باشند.

قیمت خرید بالابر پله رو چقدر است؟

به احتمال زیاد شما کنجکاو شده‌اید که بدانید قیمت بالابر پله کاربردی چقدر است؟

قیمت خرید صندلی پله رو متناسب با عواملی متفاوت خواهد بود. برای مثال کارشناسان نصب پله رو در ابتدا بایست محل نصب آن‌ را بررسی کنند و متناسب با اندازه مورد نیاز و نوع مورد نیاز آن (انواعی که ذکر شد) هزینه آن را تخمین بزنند. با مراجعه به کارشناسان ما و بیان شرایط و معیار های خود از قیمت صندلی پله پیما مدنظرتان مطلع شوید.

همچنین می‌توانید با مراجعه به صفحه «هر آنچه قبل از خرید صندلی پله رو باید بدانید» از قیمت و تمام مواردی که باید قبل از خرید صندلی پله رو مطلع شوید.

مراقبت و نگهداری از صندلی پله رو برقی و برخی اختلال های احتمالی

در ادامه قصد داریم نکاتی در خصوص مراقبت و نگهداری از صندلی پله رو برقی در اختیار شما قرار دهیم تا با خرابی کمتر و نیاز به تعمیر کمتری مواجه شوید.

 • از آنجا که این وسیله بر روی ریل حرکت می‌کند باید ریل حرکت آن عاری از گرد و خاک و سایر اجسام بزرگ باشد؛ چرا که وجود گرد و خاک و نیز اجسام درشت بر سر راه پله‌رو می‌تواند حرکت آن را مختل کند، به موتور آسیب وارد کند، چرخ دنده‌ها را خراب کند و …
 • از انتقال رطوبت به مرکز تغذیه دستگاه و نیز موتور باید جلوگیری شود چرا که به سادگی می‌تواند خراب شود و کارکرد آن را به خطر بیندازد. پس با آب یا مایعات شستشو دهنده آن را تمیز نکنید.

در برخی موارد که کارکرد دستگاه با اختلال مواجه شده است خود شما می‌توانید دستگاه را بررسی و مشکل آنرا رفع کنید.

چند مثال از اختلال‌ها و مشکلات جزئی صندلی پله رو برقی:

 1. در ابتدا سوییچ مکانیکی دستگاه را بررسی کنید. این سوییچ برای قفل کردن دستگاه استفاده می‌شود و از استفاده بیهوده آن توسط افراد متفرقه جاوگیری می‌کند.
 2. صندلی را بررسی کنید: در برخی موارد اگر صندلی در مکان مناسب خود قرار نداشته باشد هنگام شروع حرکت دستگاه آلارم می‌دهد، پس لازم است در ابتدا مطمئن شوید صندلی در جای درست خود قرار دارد.
 3. – اگر دستگاه حرکت ندارد مسیر آنرا بررسی کنید که مطمئن شوید مانعی بر سر راه آن قرار نداشته باشد.
 4. اگر در ریموت و کنترل دستگاه اختلالی وجود دارد، ریموت آنرا از نظر وضعیت باتری بررسی کنید.
 5. ترانس یا منبع تغذیه را بررسی کنید. چراغ ترانس باید روشن باشد و بهتر است برای تامین برق آن از یک محافظ استفاده کنید.
 6. دفترچه را بررسی کنید. بسیاری از پله‌روهای برقی مجهز به صفحه نمایشی هستند که تمام خطاهای موجود را نمایش می‌دهد، میتوانید با توجه به این خطاها و نیز متناسب با دستوراتی که در دفترچه بیان شده است به حل مشکل بپردازید.
 7. اگر در مواردی دستگاه کار نمیکند میتوانید یکبار کلید روشن و خاموش دستگاه را فشار دهید تا به عبارتی دستگاه ریست شود.

مطالب پیشنهادی: آسانسور پله (آسانبر پله)

نکاتی که درخصوص تعمیر صندلی پله رو باید بدانید.

تعمیرات صندلی پله‌رو

 

 

 1. این دستگاه اصلا نیازی به روغن کاری ندارد و وظیفه تمیز کردن داخل آن برعهده تکنسین تعمیرات است‌. پس بهتر است به بازکردن و روغن کاری آن اقدام نکنید.
 2. دستگاه پس از مدت زمام مشخصی که از کارکرد آن می‌گذرد باید توسط تعمیرکار آن آچارکشی و تنظیم شود.
 3. نکته دیگری که در استفاده از بالابر پله رو باید به آن اشاره شود این است که این وسیله باید هرروز مدت زمان مشخصی استفاده شود تا باتری آن شارژ و سپس دشارژ شود. با این کار طول عمر استفاده از دستگاه بیشتر خواهد شد. در غیر این صورت با خرابی باتری دستگاه هزینه تعمیر و تعویض آن که زیاد است نیز بر مشتری تحمیل خواهد شد.

خدمات تعمیراتی که توسط متخصصان تعمیر صندلی پله رو ارائه می‌شود:

 • بررسی و تست سلامت باتری و تعویض آن درصورت لزوم.
 • بررسی چرخ دنده‌ها و غلطک‌ها و حرکت آن برروی ریل.
 • کنترل وضعیت کابل تغذیه و فرمان دستگاه.
 • کنترل ترمز اضطراری دستگاه و نحوه کارکرد آن در شرایط اضطراری.
 • بررسی سنسورهای حسی ریل و نشیمن‌گاه
 • بررسی وضعیت ریل حرکت دستگاه و کنترل اتصالات آن.
 • بررسی وضعیت موتور و گیربکس و نیز سرعت حرکت دستگاه.

برخی از خدمات اضطراری توسط افراد تعمیرکار و متخصصان تعمیر صندلی پله رو:

 • ایجاد صدای بوق و یا پیغام خطا از دستگاه‌های اروپایی،
 • خارج شدن دستگاه از حالت تراز و شل شدن قطعات آن،
 • شنیدن نویز و یا صدای ناهنجار هنگام حرکت دستگاه برروی ریل،
 • نیاز به بررسی دستگاه و آچارکشی آن،
 • نیاز به بررسی و تنظیم دوباره سنسورهای سیستم.

برخی از مشکلات رایج در استفاده از پله رو که مشتریان به این دلایل نیاز به تعمیر صندلی پله رو دارند:

 1. پله رو هنگام حرکت صدای ناهنجاری ایجاد می‌کند.
 2. ریموت دستگاه عملکرد مناسبی ندارد و با دستگاه هماهنگ نیست.
 3. دستگاه پس از طی مسیر کوتاهی متوقف خواهد شد.
 4. صندلی دچار عدم تعادل و لرزش حین حرکت است.

بهترین قیمت و کیفیت تعمیر صندلی پله رو با پله توان

در این مطلب سعی کردیم شما را با تعمیر صندلی پله رو و هزینه‌های آن آشنا کنیم و به پله رو برقی و مزیت‌های استفاده از آن بپردازیم. این وسیله می‌تواند برای منزل و بخصوص برای استفاده افراد سالمند و ناتوان بسیار مناسب باشد. تعمیرات این دستگاه موارد مختلفی را شامل می‌شوند که به تعدادی از آنها اشاره شد. اگر بدنبال اطلاعات تخصصی تری هستید؛ بهتر است با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید تا با متخصصان صحبت کنید.

09122130513 09123833854

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 16 میانگین: 4.5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.