مزایای نصب صندلی پله رو در ساختمان چیست؟

مزایای نصب صندلی پله رو در ساختمان چیست؟

صندلی پله رو از جمله تکنولوژی‌های جدیدی هستند که به منظور راحتی در جابجایی بین طبقات مختلف ساختمان به صورت کاملا ایمن طراحی شده‌اند. این ابزار بر روی دیوار در کنار پلکان تعبیه می‌شود و بدون ایجاد آسیب در راه پله و یا ساختار ساختمان می‌تواند امکان جابجایی بین طبقات را فراهم سازد.

کهنسالی و سالخوردگی در افراد چالش‌های بسیار زیادی ایجاد می‌کند و افراد کهنسال با مشکلات متعددی همراه هستند که از جمله این مشکلات ناتوانی نسبی یا کامل آنها در حرکت کردن است. این ناتوانی می‌تواند به دلایل متعددی در آنها ایجاد شود. برای مثال مشکلات زانو و کمر که به مرور زمان در بدن این افراد ایجاد می‌شود، می‌تواتد راه رفتن آنها را مختل کند و آنها را وابسته به دیگران کند. در نتیجه این افراد به منظور انجام کارهای ساده‌ای مانند پایین آمدن از پله‌ها نیازمند کمک اطرافیان هستند.

به غیر از افراد سالخورده، کودکان و یا افرادی با مشکلات مفصلی نیز در تردد بین طبقات و استفاده از پله‌ها با مشکل روبرو هستند. پس استفاده از وسایلی که بتواند آسایش و راحتی را برای افراد فراهم کند می‌تواند چاره ساز باشد و این مشکلات را از سر راه بردارد.

چاره این مشکل زمان‌های بسیار قبل‌تر اندیشیده شده است. وقتی که در سال ۱۹۷۰ در آمریکا، دانشمندان با این مشکل مواجه شدند و تصمیم گرفتند برای خدمت به این افراد و حل مشکل آنها اقدامی کنند و به این طریق وسیله‌ای را طراحی کردند که همان صندلی بالابر پله رو است. این وسیله می‌توانست بسیاری از مشکلات را حل کند. در سال ۱۹۷۵ بالاخره مهندسین و دانشمندان موفق شدند این وسیله طراحی شده را به مرحله اجرا درآورند و نمونه اولیه این وسیله را ساختند.

در ایران نیز با وجود این که چنین مشکلی وجود داشت، تعدادی از این نمونه از آمریکا و سایر کشورهایی که به این وسیله مجهز شده بودند وارد ایران شد اما با دلیل گران‌قیمت بودن آن تقریبن می‌توان گفت کسی توان خرید و استفاده از آن را نداشت. به این ترتیب مهندسین و دانشمندان غیرتمند ایرانی دست به کار شدند و سرانجام در سال ۱۳۹۶ توانستند نمونه‌های اولیه این دستگاه را از روش مهندسی معکوس و با نمونه برداری از انواع خارجی آن طراحی و تولید کنند و به این ترتیب این وسیله نیز در دسترس همه افراد قرار گرفت.

اگر سوالی در خصوص چگونگی کارکرد و کاربرد صندلی پله رو دارید بهتر است به مقاله‌ی: صندلی پله رو چیست؟ مراجعه فرمایید.

استفاده از پله برای چه افرادی ایجاد مشکل خواهد کرد؟

 1. سالخوردگان: این عزیزان در ابتدا به دلیل احتمال وجود مشکلات مفاصل از جمله مشکل مفصل زانو، مشکلات دیسک کمر و … و در ادامه به دلیل خطر سقوط از پله‌ها امکان استفاده از پله را ندارند و حتی اگر می‌توانند از آن استفاده کنند، بهتر است این کار را نکنند چرا که ممکن است خطراتی برای ایشان درپی داشته باشد.
 2. افرادی که مشکلات زانو دارند: استفاده از پله به صورت مکرر درطی روز می‌تواند باعث ساییدگی استخوان زانو و نیز ایجاد مشکل در مفاصل زانو شود. درصورتی که فردی مشکل زانو داشته باشد و به صورت مکرر از پله استفاده کند، این مشکل در او تشدید خواهد شد. البته بنابر نظر برخی از متخصان، استفاده از پله به منظور بالا رفتن از آن (پایین رفتن از پله‌ها آسیب بیشتری نسبت به بالا رفتن از آن ایجاد می‌کند) می‌تواند در افراد سالم باعث تقویت عضلات اطراف زانو و به تبع آن تقویت زانو شود. اما این درصورتی است که به تعداد دفعات کمتر و به صورت اصولی از پله استفاده شود.
 3. افرادی که پوکی استخوان دارند: این افراد به سادگی در معرض شکستگی استخوان‌‌هایشان قرار دارند و یا نباید از پله استفاده کنند و یا اگر استفاده کردند باید مراقب باشند زمین نخورند.
 4. خانم‌های باردار: خانم‌های باردار در ماه‌های آخر بارداری به دلیل افزایش وزن و بزرگ شدن شکمشان و تغییر نقطه ثقل بدنشان ممکن است تعادل نداشته باشند. پس بهتر است از پله به منظور جابجایی بین طبقات استفاده نکنند. همچنین برای برخی دیگر از خانم‌های باردار که در معرض سقط جنین هستند نیز استفاده از پله‌ها ممنوع است.
 5. افرادی که مشکلات قلبی و تنفسی دارند: هرچند که به گفته متخصصان، استفاده از پله می‌تواند قدرت قلب را افزایش دهد ولی این در افراد سالم صادق است و در افرادی که به مشکلات قلبی و تنفسی دچار هستند استفاده از پله محدودیت دارد. برای مثال این افراد اگر قصد استفاده از پله را دارند بایست اصولی و آرام و به صورت قدم به قدم پله‌ها را بالا و پایین بروند، بین نسیر و در پاگرد‌ها و پس از هر ۷ یا ۸ پله اندکی ایستاده و استراحت کنند، روی پله‌ها ندوند و…

انواع صندلی پله رو چیست؟

 • صندلی پله پیما: این نوع پله‌رو امکان جابجایی به صورت نشسته را فراهم می‌کند که استفاده بسیار راحتی را نیز دارند به این صورت که افرادی که قصد استفاده از آن را دارند می‌توانند برروی صندلی بنشینند و پس از بستن کمربند دکمه مخصوصی که به منظور ایجاد حرکت برای جابجایی بین پله‌ها طراحی شده‌ است را فشار دهند و این وسیله شروع به حرکت خواهد کرد و به آسانی جابجا می‌شود.
 • بالابر پله ایستاده: این نوع از بالابرهای پله رو بدون استفاده از صندلی هستند و به این صورت کار می‌کنند که فرد بدون نیاز به نشستن بر روی آن می‌ایستد و پله رو به طرف بالا یا پایین حرکت خواهد کرد. از جمله مزیت‌های این نوع میتوان به این مسئله اشاره کرد که افراد می‌توانند در هر پله و طبقه‌ای که نیاز دارند پیاده شوند و همچنین استفاده از آن به دلیل این‌که نیازی به نشستن روی صندلی نیست، ترس و اضطراب کمتری را ایجاد می‌کند.

دو نوع بالا تنها به عنوان بالابرهای نفربر محسوب می‌شوند ولی نوع دیگری از این بالابرها موجود هستند که علاوه بر توانایی حمل افراد، توانایی حمل بار را نیز دارند.

مزیت‌های استفاده از صندلی پله رو در ساختمان‌ها چیست؟

استفاده از پله رو می‌تواند مزایای زیادی دربر داشته باشد که در ادامه این مطلب قصد داریم به بیان این مزایا بپردازیم. پس در ادامه ما را همراهی کنید.

 • ایجاد آسایش و راحتی برای افراد ناتوان، سالخوردگان، کودکان و با هر فرد دیگری که به منظور استفاده از پله‌ها برای جابجایی بین طبقات با مشکلی روبرو است.
 • این وسیله قابلیت این را دارد که در هر نوع ساختمانی در هر نوع از راه‌پله‌ای نصب شود.
 • می‌توان از این وسیله برای فضای باز استفاده کرد و یا آنرا در راه‌پله‌های داخلی ساختمان نصب کرد.
 • صندلی بالابر پله رو مجهز به دکمه‌ای است که می‌توانید هنگامی که قصد استفاده از آن را ندارید با قطع دسترسی آن، استفاده آنرا برای سایر افراد محدود کنید.
 • صندلی این وسیله در رنگ بندی‌های متعددی طراحی شده است که به آسانی قابلیت هماهنگ شدن با دکوراسیون راه‌پله شما را خواهد داشت.
 • متناسب با نیاز و درخواست شما کاربر عزیز، این دستگاه می‌تواند در هرطرفی از راه‌پله که نیاز دارید نصب شود و از این نظر هیچ‌ گونه محدودیتی را ایجاد نخواهد کرد.
 • با استفاده از کمربند نصب شده برروی دستگاه، این دستگاه از ایمنی کافی برخوردار است و افراد می‌توامند با اطمینان کامل و کافی سوار آن شده و از آن استفاده کنند.
 • می‌توان با استفاده از قابلیت کنترل از راه دور و با استفاده از ریموت کنترل، آنرا تحت کنترل کامل قرار داد.
 • صندلی این دستگاه قابلیت جمع شدن کامل به منظور پیشگیری از اشغال فضا را دارد که این قابلیت می‌تواند در راحتی تردد سایر افراد موثر باشد.
 • از آنجایی که برخی افراد ترس از فضاهای بسته و یا Claustrophobia دارند، ممکن است نتوانند به راحتی از سایر بالابرها مانند آسانسور برای جابجایی بین طبقات استفاده کنند. این وسیله به دلیل این که این ترس و فوبیا را در افراد ایجاد نخواهد کرد می‌تواند وسیله جایگزین مناسبی باشد.
 • نصب آسان و سریع دستگاه از دیگر مزیت‌های آن است که می‌تواند طی چند ساعت نصب شود و سختی‌ای نخواهد داشت.

مطالب مرتبط: صندلی پله پیما در تهران

در چه نوع ساختمانی می‌توان صندلی پله رو نصب کرد؟

به عنوان فردی که در اجتماع زندگی می‌کند ممکن است امروز صبح نیاز داشته باشید به بانک بروید و عصر نیاز به رفتن به مجتمع تجاری را داشته باشید. شب به منزل برمیگردید و از آنجا که در طبقه چهارم سکونت دارید لازم است به آن طبقه بروید. حال خودتان محاسبه کنید که چه میزان پله نیاز است طی کنید تا یک روز سپری شود. اگر در کنار این مسئله، مشکل زانو و یا کمر هم داشته باشید مسئله پیچیده خواهد شد.

مطالب مرتبط: فواید و ضررهای پله برای زانو

پس می‌توانید متوجه شوید که تردد افراد در طی روز  به ساختمان مشخصی محدود نمی‌شود و ممکن است گذر افراد به انواع ساختمان بیفتد و نیاز باشد که این افراد پله‌های زیادی را برای رسیدن به مقصودشان طی کنند. پس نمی‌توان گفت این ساختمان به استفاده از بالابر نیاز دارد و دیگری ندارد. اگر ساختمانی باشد که اصلا پله نداشته باشد می‌تواند از استفاده از بالابر صرف نظر کند اما سایر آپارتمان‌ها و ساختمان‌های چند طبقه از هرنوع و به هر کاربردی که باشند نیاز دارند از فناوری بالابر استفاده کنند.

 

مزایای نصب صندلی پله‌ رو

مثال‌هایی از انواع ساختمان که نیاز به نصب صندلی پله رو دارند

 • منازل مسکونی دوبلکس یا تریپلکسی که در آنها فردی ناتوان و یا کم‌توان مانند افراد سالخورده سکونت دارد.
 • پاساژها و مراکز خرید که چندطبقه هستند و باتوجه به احتمال مراجعه تعداد زیادی از افراد کم‌توان، ناتوان و یا سالخورده به آن، مشکل در تردد بین طبقات خواهند داشت.
 • بیمارستان‌ها از جمله دیگر مراکزی هستند که بسیاری از افراد ناتوان و سالخورده به منظور حل مسائل مربوط به سلامتی‌شان به آنجا مراجعه خواهند کرد و در نتیجه به منظور فراهم کردن آسایش و راحتی این افراد لازم است این فناوری را نصب کنند.
 • هتل‌ها و مسافرخانه‌ها نیز باید به این دستگاه و یا دستگاه‌های مشابه مجهز شوند.
 • مراکز فیزیوتراپی که محل مراجعه بسیاری از این عزیزان است نیز باید به این سیستم مجهز شود.

همانطور که ملاحظه کردید، این وسیله در تمامی ساختمان‌ها قابل نصب است و برحسب نیاز و باتوجه به نیاز کاربران می‌توان از آنها استفاده کرد.

بهترین قیمت و کیفیت با پله توان

با توجه به مطالب مزایای نصب صندلی پله رو در ساختمان را دریافتید پس اگر در منزل و یا محلی که کار می‌کنید با افراد سالخورده و یا ناتوان سر و کار دارید. به منظور ایجاد راحتی و آسایش آنها و ایجاد استقلال در آنها می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا جایگزینی برای انها فراهم کنید و تردد آنها را بیش از پیش راحت تر کنید.

شما می‌توانید با مقاله «قیمت پله برقی خانگی» با ما همراه باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 12 میانگین: 4.4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.