کاربرد بالابر هیدرولیکی در منزل

کاربرد بالابر هیدرولیکی در منزل

ممکن است نام بالابر به کوش شما خورده باشد اما آیا میدانید منظور از بالابر چیست؟
بالابر وسیله‌ای است که به منظور جابجایی و انتقال بار، افراد و یا وسایل در محور عمودی و به مناطق بالاتر استفاده می‌شود.
با طراحی و ایجاد این نوع از بالابرها ار قبیل بالابر هیدرولیکی و بالابر کششی، افراد در بسیاری از کارهایشان راحت‌تر شدند و به این ترتیب می‌توانستند کارها را سریعتر انجام داده و یا کارهای ناممکن را انجام دهند.

کاربرد بالابر هیدرولیکی و در کل انواع بالابر بسیار است؛ برای مثال در کارگاه‌های چند طبقه به منظور جابجایی وسایل و یا بار به طبقات بالاتر از این دستگاه‌ها استفاده می‌شود. همچنین ممکن است بسیار در خیابان‌ها و نیز در اطراف محل زندگیتان با مکان‌هایی که پروژه‌های عمرانی درحال اجرا شدن است مواجه شده باشید و دیده باشید که افرادی سوار بر اتاقک‌های بزرگ می‌شوند و بین طبقات جابجا می‌شوند. تمامی این‌ها که قبل‌تر اشاره کردیم همان بالابرها هستند که به صورت‌های مختلف استفاده می‌شوند.

در صورتی که در منزل افراد سالخورده با شما زندگی می‌کنند و یا در صورتی که مشکلات زانو یا کمر دارید، باید بدانید که پله برای شما بسیار ضرر دارد و شما می‌توانید به سادگی و با استفاده از انواع بالابر که به همین منظور طراحی شده‌اند این مشکل را حل کرده و نیاز به استفاده از پله را کاهش دهید. (ضرر پله برای زانو )

ممکن است دوست داشته باشید با سایر کاربردهای بالابر هیدرولیکی و در کل انواع بالابر آشنا شوید. در ادامه همراه ما باشید تا به شما درباره بالابرها اطلاعات بیشتری را ارائه دهیم. انواع آن‌ها را معرفی مکنیم و سپس به معرفی و توضیح کاربرد بالابر هیدرولیکی میپردازیم.

کاربرد بالابر هیدرولیکی

انواع بالابر

انواع بالابر را یم‌توانیم از 2 نظر نوع حرکت و به صورت کلی دسته بندی کنیم که در ادامه آن ها را بررسی میکنیم.

انواع بالابر ها از نظر نوع حرکت
بالابرها از نظر نوع حرکتشان به دو دسته تقسیم می‌شوند. ثابت و متحرک

 • بالابر ثابت: عملکرد این نوع از بالابر به این صورت است که سازه اصلی آن بر روی دیوار سوار می‌شود و توسط نیرویی که قابل کنترل است به سمت بالا حرکت کرده و سپس به پایین منتقل می‌شود. مانند انواع بالابرهای که در ساختمان‌های نیمه کاره به منظور جابجایی افراد و بارها استفاده می‌شوند.
 • بالابر متحرک: عملکرد این نوع از بالابر همانطور که از اسمش مشخص است، به این صورت است که قابلیت حرکت دارد و می‌تواند بارها را علاوه بر این که به صورت عمودی و رو به بالا جابجا می‌کند، در محور افقی نیز حرکت کند و بارها را منتقل کند.

انواع بالابر به صورت کلی
در این دسته بندی میبینیم که بالابرها به دو صورت کلی کششی و هیدرولیکی هستند. نوع کششی خود به دو بخش زنجیری و کابلی تقسیم بندی می‌شود که در ادامه توضیح مختصری از انواع کششی و توضیح جامعی از انواع هیدرولیکی در اختیار شما قرار خواهیم داد.

 بالابر کششی
نام دیگر این نوع از بالابر، وینچی است. این نوع از بالابرها به این صورت طراحی شده است که بیشتر به منظور جابجایی بار استفاده می‌شود تا برای افراد. علت آن نیز این موضوع است که ضریب امنیت و اطمینان کمی را دارد و برای استفاده افراد زیاد مناسب نیست. کاربرد بالابر کششی بیشتر در خانه‌ها، رستوران‌ها، مغازه‌ها است.

بالابر هیدرولیکی
از دیگر انواع بالابر، نوع هیدرولیکی آن است که می‌توان گفت این نوع، پرکاربردترین نوع بالابر است. یکی از دلایلی که باعث شده است این نوع از بالابر بین مردم محبوب‌تر از سایر انواع آن باشد این مسئله است که به دلیل اینکه این دستگاه با استفاده از روغن کار می‌کند نیازی به موتورخانه ندارد و از طرفی احتمال خرابی قطعات بالابر هیدرولیکی بسیار کم است و همچنین می‌توان از آن در تمام فضاها، حتی فضاهای کم استفاده کرد.

کاربرد بالابر هیدرولیک در منزل، فروشگاه و در کل در مکا‌ن‌های متعددی است. یکی از مکان‌هایی که می‌توان از ای وسیله استفاده کرد در صنعت به عنوان بالابر هیدرولیکی صنعتی است، در صورتی که در منزل استفاده شود بالابر نفربر یا ویلچربر خواهد بود و در صورتی که در انبارها استفاده شود بالابر انبار است.

شما می‌توانید با مطالعه مقاله «تفاوت بالابر هیدرولیکی و بالابر کششی» که ما در آن به بررسی مزایا و معایب هرکدام پرداخته‌ایم؛ بیشتر در خصوص تفاوت کاربردهای این نوع بالابر ها مطلع شوید.

بالابر هیدرولیک

کاربرد بالابر هیدرولیک در منزل

بالابر هیدرولیکی چگونه کار می‌کند؟

پاسخ به سوال بالابر هیدرولیکی چگونه کار می‌کند؟ به زبان هرچه ساده‌تر به این صورت است که، حرکت در اثر جریان‌های پرفشار سیال در لوله‌های دستگاه ایجاد می‌شود و با این کار قدرت و فشاری را ایجاد می‌کند تا به این وسیله دستگاه حرکت کند. علاوه بر آن، در این دستگاه‌ها از قطعات زیادی استفاده نشده است و بنابراین پیچیدگی زیادی ندارد و بسیار سبک است. همین مسئله می‌تواند باعث شود بین انواع دیگری از بالابر این نوع محبوب‌تر و نیز کاربرد بالابر هیدرولیکی بیشتر باشد.

آشنایی با کارکرد بالابر هیدرولیکی

استفاده از این بالابرها به این صورت است که به محض فشار دادن دکمه روشن، فعل و انفعالاتی به صورت مقابل اتفاق می‌افتد. در ابتدا پس از روشن کردن دکمه بالابر موتور دستگاه روشن می‌شود، سپس هیدرولیک‌های دستگاه شروع به چرخش می‌کنند و روغن را که در محزن قرار دارد به سمت بالا هدایت می‌کنند تا به جک هیدرولیک برسند. با این دسته اتفاقات، دستگاه رو به بالا حرکت خواهد کرد.

انواع بالابر هیدرولیکی

انواع بالابر هیدرولیکی از نظر کابین و کفی آن

 • بالابر هیدرولیکی با کابین: کابین روی بالابرها وجود ندارد و شما می‌توانید در صورتی که علاقه دارید، به بالابر کابین اضافه کنید. در این صورت علاوه بر ظاهر زیباتر که هرچه بیشتر به آسانسور شبیه است، امنیت استفاده از بالابر را نیز افزایش میابد. با نصب کابین هرچند قیمت آن افزایش میابد ولی کیفیت آن هم به همان میزان بیشتر می‌شود.
 • بالابر هیدرولیکی نیم کابین: این نوع از بالابر همان بالابر هیدرولیکی ساده و معمولی است که به آن یک کابین بدون سقف اضافه شده است و همان نیز می‌تواند امنیت بالابر را افزایش دهد.
 • بالابر هیدرولیکی کفی: این نوع بالابر هیچ گونه کابین یا نیم کابینی ندارد و به دلیل این‌که امنیتی برای جابجایی افراد نخواهد داشت بیشتر به منظور جابجایی بار استفاده می‌شود و کاربرد ان بیشتر در فروشگاه‌ها است.

انواع بالابر هیدرولیکی از نظر کاربرد و استفاده

 • بالابر هیدرولیکی رستورانی: از این نوع بالابر به منظور جابجایی مواد غذایی به طبقات مختلف رستوران استفاده می‌شود. استفاده از این نوع از بالابر همچنین در مکان‌هایی که غذا توزیع می شود نیز دیده می‌شود برای مثال در برخی از بیمارستان‌ها به منظور جابجایی غذاها از این وسیله استفاده می شود و به وسیله آن غذا را به بخشهای مختلف ارسال می کنند.
 • بالابر هیدرولیکی مغازه‌ای: از این نوع بالابر که از جمله پرفروش‌ترین آنها نیز است به منظور جابجایی و حمل کالا و بار در فروشگاه استفاده می‌شود.
 • بالابر هیدرولیکی فروشگاهی: به منظور حمل و نقل کالاها و نیز انسان‌ها استفاده می‌شود. این نوع از بالابرها می‌توانند حجم و وزن زیادی را تحمل کنند.
 • بالابر هیدرولیکی خانگی: این نوع بالابر در منازل مسکونی و در ساختمان‌ها به منظور جابجایی افراد استفاده می‌شود و بیشترین استفاده را دارد.

در ادامه به بررسی بیشتر این نوع از بالابر هیدرولیکی خواهیم پرداخت.

کاربرد بالابر هیدرولیک در منزل چیست؟

 1. حمل و نقل هرچه آسان‌تر و راحتتر: شما می‌توانید وسایلی که نیاز دارید بین طبقات جابجا کنید را به سادگی درون بالابر جابجا کنید. حتی در صورتی که احساس خستگی می‌کنید می‌توانید خودتان هم به وسلیه این بالابر به طبقات بالاتر بروید. این وسیله بخصوص برای افراد سالمند و ناتوانی که در منزل هستند مناسب است.
 2. ایجاد ایمنی برای جابجایی: در صورتی که در منزل فرد سالمند و یا ناتوانی دارید که نمی‌تواند از پله‌ها بالا و یا پایین رود و ممکن است خطر سقوط داشته باشد بهتر است بالابر داشته باشید تا این خطرات برای آنها کاهش یابد. سالانه تعداد زیادی از افراد از پله‌ها سقوط کرده و دچار مشکلات جدی می‌شوند.
 3. افزایش قیمت منزل: بالابر علاوه بر اینکه ظاهر منزل شما را زیباتر می‌کند می‌تواند باعث شود ارزش خانه شما حداقل ۲۰ میلیون تومان افزایش یابد.

بالابر هیدرولیک چه ویژگی‌های مثبتی دارد و چرا ما باید بالابر هیدرولیکی را انتخاب کنیم؟

برخی از ویژگی‌ها و مزیت‌های بالابر هیدرولیکی که در ادامه بیان شده‌اند می‌توانند باعث شوند که کاربرد بالابر هیدرولیک نسبت به سایر بالابرها بیشتر باشد و افراد برای خرید آن ترغیب شوند.

 • همانطور که در اول این بحث هم اشاره شد یکی از دلایل محبوبیت این نوع از بالابر این است که نیازی به استفاده از موتورخانه ندارد.
 • امنیت استفاده از بالابرهای هیدرولیکی درمقابل بالابرهای کششی بیشتر است و بالابرهای کششی همانطور که گفته شد ضریب اطمینان مناسبی ندارند‌.
 • ظرفیت کابین بالابر متتاسب با درخواست‌های مشتریان قابل تنظیم شدن است.
 • حرکت‌های دستگاه بسیار روان و بدون تکان‌های شدید است که این خود می‌تواند اعتماد و اطمینان بیشتری را در کاربران ایجاد کند.
 • زیر کابین آن سنسوری برای تشخیص موانع وجود دارد که می‌تواند در صورتی که موانعی برسر راه باشند انها را شناسایی کرده و حرکت را متوقف کند تا اگر فردی در زیر آن قرار گرفته است دچار آسیب نشود.
 • ظرفیت بالابر هیدرولیکی نفربر می‌تواند تا ۲۵۰ کیلوگرم باشد و در نتیجه تعداد نفرات بیشتری را درخود جای دهد‌.
 • طراحی ساده و زیبا دارد.
 • نصب این دستگاه سریع است و توسط کارشناسان می‌تواند به سرعت انجام شود.
 • به دلیل این که قطعات تشکیل دهنده آن زیاد نیستند، هزینه نگهداری و تعمیر آن نیز زیاد نیست.
 • می‌توان از این وسیله هم به منظور جابجایی افراد استفاده کرد و هم به منظور جابجایی وسایل و بار.
 • در صورتی که ساختمان و یا آپارتمانی باشد که بافت قدیمی دارد و امکان نصب و راه‌اندازی آسانسور را ندارد می‌توان از این دستگاه به عنوان جایگزینی برای آسانسور در این ساختمان‌ها استفاده کرد.
 • هزینه کمتر نسبت به آسانسور.

نصب بالابر چگونه است و به چه عواملی بستگی دارد؟

به منظور نصب بالابر هیدرولیکی در منزل و یا هرجای دیگر کارشناسان نصب این وسیله چندین فاکتور را درنظر می‌گیرند که در ادامه به معرفی برخی از این عوامل خواهیم پرداخت.

 1. محل نصب بالابر: انتخاب محل نصب بالابر در منزل و ساختمان باید به گونه‌ای باشد که ایمنی و نیاز مورد توجه قرار بگیرد. این مسئله از اهمیت زیادی برخوردار است.
 2. نوع بالابر: از جمله موارد دیگری که باید به آن توجه کنید انتخاب بهترین نوع بالابر برای منزل شماست که باید متناسب با نیاز و اهداف شما از نصب آن انتخاب شود.
 3. ایمنی بالابر: یکی از مسائل مهم مسئله ایمنی بالابر است که باید به آن توجه ویژه‌ای شود. این مسئله از آن جهت مهم است که بالابر وظیفه نقل و انتقال افراد و بارها را دارد. حتی پس از نصب این وسیله باید مدام آن را کنترل کنید تا از نظر مسائل ایمنی آن مطمئن شوید.

نصب بالابر هیدرولیکی چه در منزل باشد و چه  در مکان‌های دیگر، اصلاً کار سختی نیست و حتی می‌توان گفت کاری است بسیار آسان. کارشناسان نصب این دستگاه‌ها می‌توانند آن را طی چند ساعت به صورت کامل نصب کنند. در صورتی که تمایل داشته باشید می توانید به صورت جداگانه برای بالابر خود کابین یا نیم کابین  نیز تهیه کنید که از این طریق ایمنی بالابر خود را افزایش دهید.

پله توان، تامین کننده بالابرهای هیدرولیکی

با توجه به مزیت‌هایی که برای کاربرد بالابر هیدرولیک در منزل و نیز در سایر مکان‌ها ذکر کردیم می‌توانید دریابید که این فناوری به چه میزان می‌تواند برای آسایش و راحتی شما و همچنین عزیزانتان مفید واقع شود.

می‌توانید برای دریافت مشاوره درباره اطلاعات لازم به منظور خرید بالابر هیدرولیک مورد نظرتان از کارشناسان مربوطه کمک بگیرید تا آنها نیز پس از بررسی محلی که قرار است در آن بالابر را نصب کنید و نیز براساس نیاز و انتظاراتی که دارید، نوع مناسبی از آن را به شما پیشنهاد دهند. تنها کافی است با شماره های زیر تماس بگیرید.

0214607287209123833854

 

شما می‌توانید با مقاله «بالابر هیدرولیکی در تهران» با ما همراه باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 18 میانگین: 4.5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.