روش صحیح بالا و پایین رفتن از پله

روش صحیح بالا و پایین رفتن از پله

فرض کنید در شرایطی قرار گرفته که مجبورید از پله‌ها برای جابجایی بین طبقات استفاده کنید. برای مثال در ساختمان یا آپارتمانی هستید که آسانسور یا وسیله جابجایی دیگری ندارد و در این شرایط شما مجبور هستید از پله‌ها به هر تعدادی که باشند استفاده کنید و خود را به طبقه مورد نظر برسانید. در این شرایط، برای حفظ سلامتی خود؛ بهتر است روش صحیح بالا و پایین رفتن از پله یا به اصطلاح نحوه صحیح پله نوردی را رعایت کنید.

نکاتی وجود دارد که با رعایت کردن آنها می‌توانید از مشکلات جدی در ستون فقرات، زانو وکمر پیشگیری کنید. و سلامتی خود را به دلیل بالا و پایین رفتن از پله به خطر نیندازید.

از این رو، شما را با روش صحیح استفاده از پله آشنا می‌کنیم تا زمانی که از پله استفاده می‌کنید؛ این کار را به شکل اصولی و ایمن انجام دهید. اما در صورتی که بالا و پایین رفتن از پله برایتان مشکل یا غیر ممکن است باید از پله پیما، بالابر هیدرولیکی و محصولات دیگری که برای جابه‌جایی بین طبقات کاربرد دارند استفاده کنید. همچنین می‌توانید با مطالعه مقاله « فواید و ضررهای پله برای زانو» از افرادی که نباید از پله استفاده کنند اطلاع دقیق تری بیابید.

برای دسترسی سریع به بخش‌های مختلف مقاله، روی عنوان موردنظر کلیک کنید:

نحوه صحیح پله نوردی

نحوه صحیح پله نوردی

نحوه صحیح پله نوردی (بالا و پایین رفتن از پله) روش هایی هستند که با حفظ تعادل و کمتر کردن فشار بر روی مفاصل نکاتی را بیان میکند که زانو و دیگر عضو های بدن تحت آسیب جبران ناپذیری قرار نگیرند بلکه نحوه صحیح بالارفتن از پله و روش صحیح پایین آمدن از پله، با چند راه‌کار ساده و قابل انجام باشد.

1. طرز صحیح بالا رفتن از پله

 • در صورتی که هنگام بالا رفتن از پله‌ها احساس خستگی می کنید حتما در قسمت پاگرد کمی استراحت کنید! به خصوص در صورتی که مشکل قلبی و تنفسی دارید این کار به استراحت قلب و ریه شما کمک خواهد کرد.
 • به منظور ایجاد ارگونومی مناسب بدن به منظور کاهش آسیب به کمر و ستون فقراتونحوه صحیح بالا رفتن از پله، کمرِ خود را صاف بگیرید، شکم خود را به جلو ندهید و ستون فقرات را به طرفین خم نکنید.
 • در صورتی کهمشکلی در کمر یا ستون فقرات خود دارید می‌توانید از نرده‌ها برای بالا رفتن از پله‌ها استفاده کنید و کمی از وزن خود را بر رویِ نرده‌ها اعمال کنید.
 • بهتر است کیسه‌های خرید و کیف‌های سنگین را هنگام بالا یا پایین رفتن از پله‌ها با خود حمل نکنید! چرا که استفاده از این محموله‌های سنگین می‌تواند آسیب زیاد و فشار زیادی را به زانو و مفاصل کمرِ شما اعمال کند.

2. طرز صحیح پایین آمدن از پله

در صورتیکه از پله‌ها پایین می‌آیید به صورت زیگزاگ عمل کنید! هیچ وقت روی پله‌ها در مسیرِ مستقیم مانند پیاده‌روی حرکت نکنیدچون که این کار باعث می شود فشار بسیار زیادی بر روی کمر و زانوی شما وارد شود.

3. نکات مهم در روش صحیح استفاده از پله

 • هرگز روی پله‌ها ندوید! دویدن روی پله‌ها می تواند بسیار برای زانو و یا ستون فقرات شما خطرناک باشد و باعث سایشِ استخوان زانویتان بشود. برای صحیح بالا رفتن از پله با ارامش روی پله ها قدم بزنید.
 • نه تنها به منظور پیاده‌روی بلکه برایبالا و پایین رفتن از پله‌ها بهتر است از کفشِ مناسب استفاده کنید! کفشِ مناسب کفشی است که پاشنه بلند نداشته باشد و یا کف آن صاف نباشد. بهترین حالت این است که بین دو حالت مذکور باشد و چیزی حدود ۲ تا ۳ سانتی‌متر پاشنه داشته باشد. این حالت می‌تواند از آسیب رسیدن به کمر و زانوی شما جلوگیری کند.
 • اگر سرگیجه دارید هنگام استفاده از پله‌ها احتیاط کنید و حتما از نرده برای حفظ تعادل استفاده کنید.
 • منظور از پله پله حرکت کردن این است که ابتدا یکی از پاها، مثلا پای راست را بر روی یکی از پله‌ها گذاشته و سپس پای چپ را در کنار پای راست قرار دهید و کمی مکث کنید و دوباره برای پله بعدی ابتدا پای راست را گذاشته و سپس پای چپ در کنار پای راست قرار دهید. این کار از آسیب‌ها و ضربات شدیدی که می‌ تواند به کمر و مفاصل شما وارد شود پیشگیری خواهد کرد.
 • هرچه تعداد پله‌ها بیشتر باشند آسیبی که به کمر و زانوی شما وارد می‌کند بیشتر خواهد بود.
  تا حد امکان در روز به تعداد محدودتری از پله‌ها استفاده کنید و سعی کنید دفعات جابجایی خود را کاهش دهید و نیز در صورتی که قصد اقامت در آپارتمان را دارید سعی کنید در طبقات پایین‌تر ساکن شوید که مجبور نشوید طبقات بیشتری را جابجا شوید.
 • هرچه ارتفاع پله‌ها بیشتر، آسیب نیز بیشتر و جدی‌تر!
  برای نحوه صحیح استفاده از پله باید از پله های کوتاه تری استفاده کرد زیرا پله ها بلند باعث سایش زانوها و ایجاد مشکلات ستون فقرات ایجاد خواهد کرد. منظور از ارتفاع زیاد پله‌ها چیزی حدود ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر است. رعایت این استانداردها در ساخت پله‌های ساختمان‌ها بسیار ضروری هستند ولی متأسفانه در بسیاری از طراح‌های ساختمان رعایت نمی‌شوند و می‌توانند باعث ایجاد آسیب جدی در بدن فرد شوند.

آشنایی با روش صحیح بالا و پایین رفتن از پله؛ پله توان

در صورتی که مجبور به پله نوردی شدید، با روش صحیح بالا و پایین رفتن از پله می‌توانید آسیب های متعددی که در استفاده از پله رخ می‌دهد را کاهش دهید.

شما می‌توانید برای اقدام به خرید صندلی پله رو، بالابر پله ایستاده و یا بالابرهیدرولیکی از خدمات شرکت پله‌توان استفاده کنید. متخصصان ما آماده خدمت رسانی به مشتریان هستند؛ تنها لازم است با کارشناسان ما از طریق شماره های زیر تماس بگیرید تا پس از بررسی معیارهای شما به نصب پله پیمای مد نظر شما اقدام کنند.

شماره تماس های پله توان،تولید کننده و اجرا کننده انواع بالابر پله و پله پیما در سراسر ایران:
0214607287209123833854

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 29 میانگین: 4.3]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.