انواع بالابر مشکلات پیش روی بشر پیش از تولید بالابر

انواع بالابر مشکلات پیش روی بشر پیش از تولید بالابر

بشر از ابتدای امر همواره به دنبال راه‌حلی برای حل معضل و مشکلات پیش روی خود بوده است. یکی از چالش‌های مطرح شده مربوط به ارتفاع بود. این موضوع که انسان‌ها برای دستیابی به موارد متفاوت یا حمل اجسام به ارتفاعات بالاتر دچار چالش شدند فکر آن‌ها را به خود واداشت.

ساخت ساختمان و آسمان‌خراش‌ها به‌راحتی ممکن نبود. افرادی که از درد زانو رنج برده یا پا به سن می‌گذاشتند قادر نبوده تا از پله‌ها تردد کنند. جابه‌جایی اجسام سنگین به طبقات بالای منازل مسکونی و تجاری به‌راحتی ممکن نبود. باغبانان برای چیدن میوه‌های درختان از باغ‌های خود نیز حتی به وسیله‌ای نیاز داشتند تا وقوع این امر را برای آن‌ها تسهیل ببخشد. کارگرانی که در ساختمان‌ها مشغول به کار بوده برای جابه‌جایی مصالح نیز به مشکل برمی‌خوردند. تمام موارد بیان شده از جمله موانع پیش روی انسان‌ها بود.

از آن جایی که انسان به طور ذاتی به دنبال حل مسائل اطراف خود است برای حل این موضوع نیز تدابیری اندیشید و به نتایج جالبی دست پیدا کرد. این مسئله که ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده بود با موفقیت حل شد تا گره از موانع و مشکلات تمام افراد جهان باز کند. بشر در شروع کار از قرقره‌های کشی بهره برد.

وسایل تولید شده در گذر زمان

قرقره کشی از چرخ ثابتی تشکیل شده که طناب بر روی آن حرکت می‌کرد. این وسیله ساده و کاربردی برای جابه‌جایی اجسام سنگین استفاده می‌شد. امروزه نیز از قرقره‌های کشی برای بلند کردن اجسام غول‌پیکر استفاده می‌شود. به‌طوری‌که این وسیله توانایی حمل جرثقیل را نیز دارد. اختراع بشر به همین نقطه ختم نشد؛ بلکه نتایج وسیعی را در بر داشت. قرقره‌های کشی از عیب بزرگی برخوردار بودند. این وسیله‌ها توانایی جابه‌جایی لوازم را تا ارتفاع بالایی نداشتند. از این رو سکوهای کار وارد میدان شدند. بدین صورت که افراد با قراردادن نردبانی بر بشکه از آن بهره می‌بردند و برای ارتفاعات بالاتر استفاده می‌کردند.

صنعت و تکنولوژی در جهان به‌ اندازه‌ای گسترش یافت که این سکوها به‌ تنهایی پاسخگوی نیاز انسان‌ها نبودند. بالابر آکاردئونی برای اولین‌بار توسط یک شرکت لانگ لیفت در آمریکا وارد بازار شد. این وسیله که بعدها توسط همین شرکت ارتقا یافت و نوع چرخ‌دار آن وارد بازار شد شروعی تازه را برای جهانیان رقم زد. بالابر تلسکوپی که در دهه ۵۰ پا به میدان گذاشت تمام رقبا را از میدان بدر کرد. این وسیله برای جابه‌جایی افراد مورداستفاده قرار می‌گرفت. بالابر هیدرولیکی، قیچی، نفربر، به ترتیب پا به عرصه ظهور گذاشته و در شرایط و موقعیت‌های متفاوتی به کار گرفته می‌شدند.

بالابرها و طبقه‌بندی آن‌ها

امروزه بالابرهای متفاوتی مورداستفاده قرار می‌گیرند تا افراد به‌راحتی از پس حل مسائل برآیند. انواع مختلفی از بالابرها مانند بالابر ساختمانی، بالابر دستی و بالابر برقی با توجه به نحوه عملکرد مورداستفاده انسان‌ها در جهان امروز است. بالابرها با توجه به نوع ثابت و متحرکی که دارند به دسته‌های مختلفی طبقه‌بندی می‌شوند.

بالابرهای ثابت به صورت یک دستگاه عمودی برای جابه‌جایی اجسام سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرند. ستون یا تیر ثابت آن منجر شده تا این وسیله برای حمل لوازم سنگین بسیار کاربردی باشد. بالابر متحرک یا سیار به آن دسته از بالابرهایی اشاره دارد که برای انتقال اجسام و افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد. بارزترین ویژگی این بالابرها توانایی حرکت آن‌ها به صورت عمودی یا افقی است. به عبارت دیگر جابه‌جایی اجسام و انتقال آن‌ها از نقطه‌ای به نقطه دیگر به سبب عدم دسترسی دشوار بوده که این مسئله با روی کار آمدن بالابرهای متحرک رفع شده است.

بالابرهای ثابت به انواع هیدرولیکی، آکاردئونی و کابلی تقسیم‌بندی می‌شوند. بالابرهای متحرک در دو دسته عمودی و بوم لیفت قرار گرفته که خود بوم لیفت با زیرشاخه‌هایی همراه است. تلسکوپی، هیدرولیکی مفصلی، برقی و قابل یدک‌کشی از جمله این موارد شناخته می‌شوند. به صورت کلی انواع بالابرهای مورد استفاده توسط بشر به شرح زیر است.

 1. انواع بالابر خانگی
 2. انواع بالابر ساختمانی
 3. انواع بالابر دستی
 4. انواع بالابر برقی
 5. انواع بالابر هیدرولیکی
 6. انواع بالابر صنعتی
 7. انواع بالابر مغازه

تک‌تک موارد بیان شده به تنهایی با کاربردهای متنوعی همراه بوده و در موارد مختلفی به کار گرفته می‌شوند.

۱.انواع بالابر ساختمانی و کاربرد آن

افرادی که در ساختمان‌ها مشغول به کار هستند از بالابرهای ساختمانی برای جابه‌جایی مصالح بهره برده و عمل انتقال به صورت عمودی و افقی میان طبقات صورت می‌گیرد. بالابرهای ساختمانی با ظرفیت‌های متفاوتی در دسترس سازندگان ساختمان‌ها قرار داشته و با توجه به نوع سازه این دسته از بالابرها مورد استفاده قرار می‌گیرند. به افراد توصیه می‌شود که برای افزایش سطح ایمنی از بالابرهای دارای ترمز استفاده شود. انواع متنوع این نوع از بالابر نیز شامل موارد زیر است:

 • بالابر ساختمانی
 • بالابر مصالح ساختمانی
 • بالابر کارگاهی
 • بالابر مغازه‌ای یا بالابر فروشگاه (حمل کالا)
 • بالابر صنعتی (جرثقیل صنعتی)

انواع بالابر ساختمانی و کاربرد آن

۲.انواع بالابر دستی و کاربرد آن

همان‌طور که از نام این وسیله پیداست بالابر دستی برای جابه‌جایی اجسام و مواد از مکانی به مکان دیگر توسط افراد استفاده می‌شود. یکی از مزایای استفاده از این وسیله نحوه به‌کارگیری آن است. نحوه استفاده از آن بسیار راحت بوده و به سبب ابعاد قابل‌حملی که دارد در بسیاری از محیط‌ها مورد استفاده اشخاص قرار می‌گیرد.

کاهش هزینه و صرفه‌جویی در زمان از دیگر مزایای قابل‌ اشاره است؛ اما یک مسئله در این خصوص مطرح است. نیروی انسانی قادر به کنترل این وسیله بوده که همین موضوع موجب اتلاف وقت و انرژی در برخی مواقع می‌شود. بالابرهای دستی برای حمل کالا در فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز کاربرد گسترده‌ای داشته و اشخاص شاغل در این حیطه‌ها می‌توانند جهت جابه‌جایی و انتقال کالا میان طبقات به‌راحتی عمل کنند. انواع بالابرهای دستی بدین شرح است:

 • بالابر دستی نفربر
 • بالابر دستی خانگی
 • بالابر دستی فروشگاهی
 • بالابر هیدرولیک کارگاهی

انواع بالابر دستی و کاربرد آن

۳.انواع بالابر برقی و کاربرد آن

بالابرهای برقی تحت عنوان بالابر وینچ شناخته می‌شوند. موتور این دسته از بالابرها به‌شدت قوی است. از این رو آن‌ها توانایی جابه‌جایی و انتقال چندین تن وسیله را نیز دارند. به صورت کلی بالابرهای برقی برای جابه‌جایی اجسام و افراد مورد استفاده قرار می‌گیرند. ظرفیت بار این دسته از بالابرها متغیر بوده و به نیاز افراد بستگی دارد. به صورتی که این بالابرها می‌توانند از ۵۰ کیلوگرم تا ۱۰ تن را به‌راحتی جابه‌جا کنند.

بالابرهای برقی شامل طیف گسترده‌ای از بالابرها بوده که کاربرد وسیعی در زندگی انسان‌ها نیز دارند. راحتی عملکرد با ظرفیت بالای این وسیله موجب محبوبیت آن‌ها شده است. ایرادی که بر این بالابرها روا است، وابستگی این وسایل به نیروی برق است. بدین صورت که ممکن است این وسایل در صورت نبود برق از کار افتاده و خرابی به بار آورند. انواع بالابر برقی شامل موارد اشاره شده است:

 • آسانسور برقی خانگی
 • آسانسور برقی ساختمانی
 • آسانسور برقی مغازه
 • آسانسور برقی فروشگاهی
 • بالابرهای برقی پله
 • بالابرهای صنعتی برقی
 • آسانسور برقی بیمار

انواع بالابر برقی و کاربرد آن

۴.انواع بالابر هیدرولیکی و کاربرد آن

این دسته از بالابرها با موتور بالابر هیدرولیکی عمل کرده و اجسام و افراد را به سمت بالا حرکت می‌دهند. شیر برقی در تضاد با عملکرد این بالابر بوده افراد می‌توانند جهت پایین آمدن از آن استفاده کنند. بالابرهای هیدرولیکی تنها در مغازه‌ها کاربرد ندارند؛ بلکه در مکان‌های مختلف به علت کارایی بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود. همچنین این نوع از بالابرها طبق ساختارهای متفاوتی که دارند به انواع مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند.

 • بالابر هیدرولیکی متحرک
 • بالابر هیدرولیکی کفی
 • بالابر هیدرولیکی خانگی
 • بالابر هیدرولیکی با کابین
 • بالابر هیدرولیکی با نیم کابین
 • بالابر هیدرولیکی نفربر
 • بالابر هیدرولیکی ویلچربر
 • بالابر هیدرولیکی مغازه
 • بالابر هیدرولیکی فروشگاه
 • بالابر هیدرولیکی رستوران

۵.انواع بالابر خانگی

جابه‌جایی اجسام و افراد در منازل و خانه‌های دو طبقه و بالاتر از آن به‌راحتی قابل انجام نیست. برخی از این منازل از شرایط لازم جهت نصب آسانسور برخوردار نیستند. از این رو در این دسته از ساختمان‌ها از بالابرهای خانگی یا هوم لیفت استفاده می‌شود. بالابرهای خانگی نسبت به آسانسورها از سرعت و ظرفیت کمتری برخوردار بوده و در منازل و ساختمان‌های تجاری کم‌طبقه کاربرد دارند. این بالابرها به سبب زیبایی بصری که ایجاد می‌کنند نزد افراد محبوب بوده و علاوه بر جنبه کاربردی از نظر زیبایی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تولید و نصب انواع بالابرها توسط شرکت پله توان

بالابرها به سبب قابلیت‌های گسترده‌ای که برای افراد ایفا می‌کنند لازم است تا از جانب شرکت توانمندی تولید شوند. اهمیت بالا و جایگاه برجسته بالابرها در زندگی روزمره انسان‌ها موجب شده تا تولید با کیفیت بالا بیش از پیش مورد توجه مصرف‌کنندگان قرار بگیرد. از این رو به تمام افراد توصیه می‌شود که برای آسایش کار، راحتی حال و حفظ و ارتقای سطح ایمنی به شرکتی اعتماد کنند که در زمینه تولید انواع بالابرهای باکیفیت پیشتاز است.

شرکت پله توان به سبب حضور متخصصان از سراسر کشور قادر است تا برای رفع تمام نیازهای روزمره مردم جامعه اقدامات لازم را انجام داده و در اسرع وقت محصول موردنظر را به آن‌ها تحویل دهد. نصب و راه‌اندازی بالابرها نیز به عهده متخصصان همین شرکت بوده و خریداران عزیز می‌توانند در این خصوص به شرکت پله توان اعتماد و اطمینان کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.