بالابر ثابت چیست؟ (بالابر هیدرولیکی ثابت)

بالابر ثابت چیست؟ (بالابر هیدرولیکی ثابت)

بالابر ثابت نوعی از بالابر است که در تسهیل بسیاری از فرآیندهای صنعتی، خانگی، فروشگاهی، رستورانی و غیره، کاربرد ویژه‌ای دارد. از بالابر برای جایجایی افراد، دستگاه‌ها یا سایر وسایل استفاده می‌شود و به کمک بالابر می‌توان وسایل بسیار سنگین را نیز به راحتی جابجا کرد.

یکی از انواع بالابر، بالابر ثابت است. همانطور که از نام آن پیداست، این نوع از بالابر در یک مکان مخصوص نصب شده و برای جابجایی و بالا و پایین آوردن افراد یا وسایل مختلف استفاده می‌شود.

انواع مختلفی از بالابرهای ثابت وجود دارد که با مکانیزم‌های گوناگونی کار می‌کنند و کاربردهای خاص خود را دارند. یکی از پرکاربردترین انواع بالابرهای ثابت، بالابر ثابت هیدرولیکی است. در این نوع از بالابر، از مکانیزم هیدرولیکی برای بالا و پایین بردن اجسام استفاده می‌شود. در ادامه درباره این نوع از بالابر و کاربردهای آن نکات جالب توجهی را مطرح خواهیم کرد.

برای دسترسی سریع به بخش‌های مختلف مقاله، روی عنوان موردنظر کلیک کنید:

بالابر ثابت هیدرولیکی چیست و چگونه کار می‌کند

ماهیت عملکردی این نوع از بالابر مانند سایر انواع بالابر است، بالا و پایین بردن اشخاص یا اجسام. بالابرهای ثابت، در یک مکان خاص نصب شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند و قابلیت تحرک ندارند، یعنی می‌توان از آن‌ها تنها در محلی که نصب شده‌اند استفاده کرد. یکی از متداول‌ترین مکانیزم‌هایی که در این نوع از بالابرها استفاده می‌شود، مکانیزم هیدرولیکی است. قدمت بالابرهای هیدرولیکی به دهه ۵۰ و ۶۰ میلادی باز می‌گردد و تا به امروز این تکنولوژی با بهبودهای زیادی در عملکرد خود همراه بوده است. عملکرد تمامی انواع بالابر ثابت هیدرولیکی شبیه به یکدیگر است و این بالابرها تنها در مواردی نظیر ابعاد، ظرفیت، سرعت، نحوه قرار گرفتن جک و قیمت با یکدیگر متفاوت هستند.

یکی دیگر از انواع بالابر، بالابر مترحک می‌باشد. شما می‌توانید با مراجعه به صفحه «بالابر متحرک» ویژگی ها و … این بالابر ها را مطالعه فرماغیید. در ادامه تمامی نکاتی که لازم است در مورد بالابر ثابت بدانید را توضیح می‌دهیم.

مزایای بالابر ثابت هیدرولیکی

استفاده از بالابرهای هیدرولیکی با مزایای زیادی همراه است، از جمله:

 • پایین بودن هزینه نگهداری و تعمیر سیستم هیدرولیک
 • پایین بودن هزینه نصب بالابر هیدرولیکی
 • کوتاه بودن زمان نصب بالابر هیدرولیکی
 • پایین آمدن سریع و بدون هزینه (به کمک نیروی جاذبه)
 • اشغال فضای کم توسط بالابرهای هیدرولیکی
 • فراوان بودن قطعات یدکی بالابرهای هیدرولیکی
 • مطمئن و ایمن بودن سیستم‌های هیدرولیکی
 • تحمل وزن‌های بالا

استفاده از بالابرهای ثابت می‌تواند نقش مهمی در تسهیل و تسریع انواع جابجایی بین طبقات در محیط‌های گوناگون صنعتی و خانگی داشته باشد.

ارگ می‌خواهید در شهر تهران بالابر هیدرولیکی تهیه کنید، می‌توانید به صفحه «بالابر هیدرولیکی در تهران» مراجعه فرمایید.

اجزای اصلی بالابر هیدرولیکی ثابت

هر بالابر هیدرولیکی از جمله بالابر ثابت هیدرولیکی، شامل دو بخش اصلی است:

 • واحد قدرت (Power Unit)
 • جک هیدرولیک

جک هیدرولیک، همان عاملی است که کابین بالابر را حرکت می‌دهد. این حرکت، از طریق جریان روغن تحت فشار، انجام می‌شود. به جریان افتادن روغن و کنترل این جریان نیز، توسط واحد قدرت انجام می‌شود. واحد قدرت از پمپ هیدرولیک برقی، شیرهای کنترل جریان روغن و سایر اجزای هیدرولیکی لازم تشکیل شده است. برای این که بالابر به صورت صحیح کار کند و عملکرد مناسبی داشته باشد، لازم است که واحد قدرت و جک با یکدیگر در هماهنگی کامل باشند.

علاوه بر این دو بخش اصلی، یک سکو یا کابین نیز وجود دارد که برای جابجایی افراد یا اجسام مختلف از آن استفاده می‌شود.

سکو یا کابین بالابر هیدرولیکی

این بخش از بالابر هیدرولیکی، همان بخشی است که حرکت کرده و افراد یا اجسام را جابجا می‌کند. این سکو یا پلتفرم، متناسب با نحوه کاربری بالابر طراحی می‌شود. در بعضی محل‌های خطرناک که به‌کارگیری بالابر با اصول ایمنی سختگیرانه‌ای همراه است، ممکن است نیاز باشد تا از یک بالابر که کابین آن کاملاً پوشیده و دارای سقف و دیوارهای محکم است، استفاده کنیم. اما در یک رستوران که قرار است غذا از طبقه پایین به بالا جابجا شود، وجود یک سکوی کوچک در بالابر کافیست. بنابراین نحوه طراحی سکو یا کابین، کاملاً به نوع کاربری بالابر و محل نصب آن باز‌می‌گردد.

انواع بالابر ثابت هیدرولیکی

حال که با نحوه کار سیستم هیدرولیکی آشنا شدید، به معرفی انواع بالابر ثابت می‌پردازیم.

بالابر صنعتی

این نوع از بالابر به صورت ثابت در یک مکان مشخص که به آن چاه بالابر می‌گویند نصب می‌شود و وظیفه انتقال افراد یا اجسام را بین دو یا چند ایستگاه کاری انجام می‌دهد. می‌توان بالابر صنعتی ثابت را به گونه‌ای تنظیم کرد که تنها در مکان‌های مشخصی متوقف شود، یا این که به صورت دستی و توسط کاربر آن در هر جایی که کاربر بخواهد، متوقف شود. از بالابرهای صنعتی در محیط‌های کاری مختلف، مانند موارد زیر استفاده می‌شود:

 • فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ
 • کارخانه‌ها و کارگاه‌های صنعتی بزرگ
 • انبارهای نگهداری انواع کالا
 • صنایع نفت و گاز و پتروشیمی
 • صنایع دفاعی و نظامی
 • خودروسازی

بالابر نفربر

همانطور که از نام آن پیداست، از این بالابر برای جابجایی افراد بین طبقات مختلف استفاده می‌شود. از این بالابرها می‌توان در منازل، آپارتمان‌هایی که به آسانسور مجهز نیستند و ساختمان‌های در حال ساخت، استفاده کرد.

بالابر خانگی

از این نوع بالابر بیشتر در منازل و برای جابجایی افراد سالمند یا ناتوان استفاده می‌شود. افراد معلول یا سالمند که توانایی بالا رفتن از پله را ندارند، می‌توانند با استفاده از بالابر ثابت نفربر، به راحتی مسیر بین طبقات مختلف را طی کنند.

بالابر فروشگاهی

این بالابر برای جابجایی بار بین طبقات فروشگاه‌های چند طبقه گزینه فوق‌العاده مناسبی است. عملکرد این بالابرها کاملاً شبیه بالابرهای ساختمانی و صنعتی است، با این تفاوت که فاکتور زیبایی ظاهری نیز در آن‌ها اعمال شده است تا زیبایی بصری محیط فروشگاه دچار خدشه نشود. بالابرهای ثابت فروشگاهی نیز در ظرفیت‌های مختلف در بازار موجود است.

خرید انواع بالابر ثابت خانگی از شرکت پله توان

پس از این که با انواع بالابر ثابت هیدرولیکی آشنا شدید، ممکن است بخواهید قیمت انواع بالابر را مشاهده کرده و در صورت نیاز، بالابر مورد نیاز خود را خریداری کنید. بالابرهای ثابت بسته به برند، ظرفیت و کارکرد خود قیمت‌های گوناگونی دارند.

با پیر شدن جمعیت، تعداد افراد ناتوان و سالمند نیز افزایش پیدا می‌کند. به همین علت، تقاضا برای خرید بالابرهای خانگی افزایش پیدا کرده است. این بالابرها از قیمت و عملکرد مناسبی برخوردار هستند. فروشگاه پله توان، بهترین بالابرهای ثابت خانگی و نفربر را با بهترین قیمت‌ها عرضه می‌کند و می‌توانید برای مشاهده و خرید بالابر هیدرولیکی خانگی خود برای منزل یا کارگاه، سری به پله توان بزنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 24 میانگین: 4.3]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.