کفشک آسانسور و بالابر چیست و چه کاربردهایی دارد؟

کفشک آسانسور و بالابر چیست و چه کاربردهایی دارد؟

بالابرهای خانگی و آسانسورها دارای قطعات مختلفی هستند که هر کدام نقش بسیار مهمی را در کنترل لرزش، حرکت روان و مناسب و ارتعاش در آن‌ها ایفا می‌کنند.

کفشک آسانسور یکی از مهم‌ترین قطعات موجود در آسانسور است که عملکرد خاصی را در آسانسور ایفا می‌کند. کفشک‌ها می‌توانند برای کاهش ارتعاش و لرزش در هنگام حرکت کردن کابین آسانسور در میان قطعات مورد استفاده قرار گیرند. محل نصب آن‌ها نیز در بخش بالایی و پایین کابین و وزنه تعادل می‌باشد. با ما همراه باشید تا بیشتر با این قطعه و کاربردهای آن در آسانسور آشنا شوید.

برای دسترسی سریع به بخش‌های مختلف مقاله، روی عنوان موردنظر کلیک کنید:

کفشک آسانسور چیست؟

حتما شما هم تا به حال در هنگام ایستادن در آسانسور و بالابرهای خانگی، احساس لرزش و ارتعاش را در کابین داشته‌اید. اگرچه به لطف پیشرفت تکنولوژی و امکان ساخت آسانسورها به صورت تخصصی و حرفه‌ای، ‌این مشکلات تا حد زیادی برطرف شده‌اند؛ اما هنوز هم برخی از آسانسورها به دلیل نداشتن کفشک مناسب دچار این مشکل هستند.

بنابراین، همینجا می‌توانیم متوجه شویم که کفشک آسانسور نقش ایجاد تعادل و کاهش لرزش در کابین آسانسور را دارد. کفشک‌ها با ابعاد متفاوت و در تعداد 8 عدد برای هر کابین آسانسور مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته امکان استفاده از این محصولات با تعداد بیشتر جهت حفظ تعادل و روانی حرکت آسانسور و بالابر خانگی وجود دارد.

وظیفه اصلی کفشک‌ها، ایجاد تعادل در هنگام حرکت کابین آسانسور در ریل‌ها و تیغه‌های مختلف است. بنابراین، اگر کفشک‌ها به درستی در بالابرها نصب شده باشند، در هنگام ایستادن در کابین احساس لرزش ناخوشایندی نخواهید داشت و آسانسور خیلی روان حرکت خواهد کرد.

عملکرد کفشک آسانسور و بالابر خانگی

اگرچه استفاده از کفشک آسانسور با هدف کاهش لرزش در کابین آسانسور انجام می‌شود؛ اما عملکرد این قطعه از بالابرهای خانگی فقط بدین منظور نیست. آن‌ها می‌توانند باعث افزایش ضریب اطمینان در وزنه تعادل بالابرهای خانگی و آسانسورها شوند. به همین خاطر استفاده از آن‌ها برای هر بالابری ضروری بوده و حتما باید به تعداد و نوع این محصول نیز توجه شود.

از جمله عملکرد و ویژگی‌های متفاوت کفشک‌های آسانسور و بالابرهای خانگی عبارتند از:

  • کمک به کاهش صدای تولیدی در هنگام حرکت کابین و وزنه تعادل
  • کمک به رفع انحرافات ناشی از حرکت ریل آسانسور و قطعات دیگر بالابر
  • دارای اصطکاک بسیار کم و محدود
  • دارای مقاومت بالا در برابر فرسایش
  • کمک به افزایش ضریب اطمینان و امنیت در آسانسور
  • موثر در افزایش امنیت جانی مسافران بالابرهای خانگی

انواع کفشک آسانسور چیست؟

انواع کفشک آسانسور

هدف اصلی هر یک از انواع کفشک‌های آسانسور، کاهش لرزش و ارتعاش در هنگام حرکت کابین در قطعات مختلف است؛ اما چون هر یک از آسانسورها دارای سرعت حرکت متفاوتی‌اند، کفشک‌های آسانسور نیز در دو نوع مختلفی تولید می‌شوند که یکی از آن‌ها دارای محدودیت سرعت است و یکی دیگر می‌تواند برای انواع بالابرها بدون محدودیت سرعت استفاده شود.

کفشک لغزشی آسانسور

یکی از انواع کفشک آسانسور و بالابر خانگی، کفشک لغزشی است. این محصولات برای حرکت با سرعتی خاصی طراحی شده و می‌توانند حداکثر با سرعت 1.6 متر بر ثانیه حرکت کنند. کفشک‌های لغزشی از جنس پلاستیک و تفلون هستند و می‌توانند مقاومت بالایی در برابر سایش داشته باشند.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در هنگام استفاده از کفشک لغزشی آسانسور به آن توجه داشت، این است که این محصولات نیاز به سرویس و نگهداری دوره‌ای دارند. همچنین استفاده از تکنیک روغن کاری برای این کفشک‌ها ضروری است تا بتوان شاهد حرکت روان آسانسورهای خانگی و بالابرها بود.

کفشک رولری یا غلطکی آسانسور

کفشک‌های رولری یا غلطکی، جزء محصولاتی هستند که هم برای برج‌های مسکونی و هم برای ساختمان‌های مسکونی با تعداد طبقات کم قابل استفاده‌اند. این کفشک‌ها می‌توانند برای بالابرهای خانگی و آسانسورهایی که دارای لرزش بسیار زیادی‌اند، گزینه خوبی محسوب شوند.

کفشک‌های غلطکی می‌توانند برای آسانسورهای مختلف با سرعت‌های متفاوت نصب شوند و ارتعاش و لرزش را به حداقل برسانند. این محصولات دارای نوعی فنر هستند که لرزش کابین را کاهش می‌دهند و می‌توانند باعث کاهش مصرف انرژی نیز در آسانسور شوند. این محصولات برای اینکه بتوانند باعث کاهش ارتعاش و لرزش در آسانسور شوند و به صورت غلطکی نیز حرکت کنند، به چرخ‌های پلی اورتان مجهز می‌باشند.

با کفشک آسانسور و کاربرد آن آشنا شدیم

اگرچه کفشک آسانسور یک قطعه کوچک در آن است؛ اما عملکرد بسیار مهمی را ایفا می‌کند. همانطور که اشاره کردیم، این قطعات دارای دو نوع متفاوت هستند که سرعت حرکت آن‌ها با هم فرق می‌کند. بنابراین، باید در هنگام خرید و نصب این محصولات به متناسب بودن آن‌ها با آسانسور توجه داشت.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 31 میانگین: 4.4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.